Czym kierować się przy wyborze psychoterapeuty – czym różni się psychoterapeuta, psycholog i psychiatra?

Jeśli zmagasz się z problemami natury psychicznej i zastanawiasz się nad pierwszą wizytą u specjalisty, to z pewnością w Twoich myślach pojawiają się pytania kogo z tych trzech zawodów wybrać. Kto będzie odpowiedni? Psycholog? Psychoterapeuta? A może psychiatra? Jeśli nie wiesz, czym różnią się reprezentanci tych specjalności i chcesz zgłębić ten temat, to trafiłeś w dobre miejsce! Zobacz, czym kierować się i jak znaleźć rzetelną pomoc terapeutyczną.
Kim jest i czym zajmuje się psycholog?
Choć świadomość i wiedza na temat problemów natury psychicznej rośnie, a w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się takie tematy, to niestety nadal brakuje czasami wiedzy na temat tego, do kogo wybrać się po pomoc. Co więcej, zdarzają się również sytuacje, w których pozycja psychoterapeuty, psychologa i psychiatry są używane naprzemiennie i mylone.
Psycholog to osoba, która uzyskała tytuł magistra na studiach psychologicznych. Bardzo często studenci wybierają obszary, w których chcą się specjalizować (np. marketing, sport, psychologia kliniczna). Jeśli nie wiesz, czy psycholog jest osobą, do której powinieneś się udać, musisz dowiedzieć się, w czym taka osoba może Ci pomóc. Psycholog przede wszystkim:
- wykonuje diagnozę psychologiczną (np. badania inteligencji, funkcji poznawczych),
- przygotowuje opinie psychologiczne,
- świadczy pomoc psychologiczną.
Zatem, kiedy udać się do psychologa? Jako pacjent powinieneś wiedzieć, że psycholog nie ma kompetencji do tego, żeby prowadzić psychoterapię. Dlatego warto przeanalizować swoje problemy. Zadaniem psychologa są pojedyncze konsultacje psychologiczne, wsparcie czy interwencja kryzysowa (do której wymagane jest dodatkowe szkolenie). Jeśli w Twoim przypadku problem okaże się większy i wymagać będzie dłuższej terapii, psycholog powinien odesłać Cię do psychoterapeuty.
W związku z brakiem regulacji zawodu psychoterapeuty, coraz częściej pojawiają się miejsca, w których psycholog bez szkoły psychoterapeutycznej prowadzi terapię. Te nieetyczne działania psychologów mogą być znamienne w skutkach. Dlatego przed wyborem docelowego miejsca, warto zweryfikować personel i jego kompetencje.
Kim jest i czym zajmuje się psychoterapeuta?
Niestety coraz częściej psychoterapeuta mylony jest z psychologiem. Jednak między tymi dwoma zawodami istnieje kluczowa różnica, która warunkuje pracę terapeutyczną. Psychoterapeuta to osoba, która jest w trakcie lub ukończyła całościowy kurs psychoterapii. W związku z tym posiada umiejętności i uprawnienia do prowadzenia terapii z pacjentami.
W pracy psychoterapeutycznej wykorzystywane są różne techniki i metody. Wszystko zależy od tego, w jakim nurcie szkolił się i pracuje psychoterapeuta. Najbardziej popularne nurty w Polsce to:
- poznawczo-behawioralny,
- systemowy,
- psychodynamiczny,
- psychoanalityczny,
- humanistyczny
- integracyjny.
Kiedy wizyta u psychoterapeuty będzie dobrą decyzją? Przede wszystkim wtedy, gdy Twoje problemy i ich objawy wymagają długoterminowej terapii. Do psychoterapeuty możesz zgłosić się wtedy, gdy zmagasz się z:
- zaburzeniami psychicznymi (np. depresja, lęki, uzależnienia),
- zaburzeniami nastroju,
- masz problemy z kontaktem z innymi i w relacjach,
- doświadczyłeś trudnych przeżyć (np. śmierć bliskiej osoby)
- nie radzisz sobie z trudnościami dnia codziennego.
Dzięki psychoterapii będziesz mógł popracować nad swoimi problemami co przełoży się na lepsze funkcjonowanie i pełniejsze poznanie samego siebie. Celem psychoterapii jest nie tylko przepracowanie problemów aktualnych, czy z przeszłości, ale także dokonanie zmian dotyczących przeżywania relacji, sytuacji i zmiana myślenia i zachowań.
Jeśli szukasz rzetelnego i doświadczonego psychoterapeuty możesz zaufać zespołowi w Łódzkim Studiu Terapii. W naszym Studiu pracują tylko i wyłącznie osoby odpowiednio i solidnie przygotowane i wykształcone (po szkoleniu psychoterapeutycznym lub w jego trakcie) dlatego możesz być pewny, że trafisz w odpowiednie ręce.
Kim jest i czym zajmuje się psychiatra?
Zatem, kiedy iść do psychiatry? Z jakim problemem możesz pojawić się w jego gabinecie? Psychiatra jest specjalistą, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych. Podczas wizyty u psychiatry włączone może zostać także leczenie farmakologiczne, które w niektórych problemach jest wymaganym wsparciem do psychoterapii.
Choć wizyta u psychiatry jest pewnego rodzaju wyzwaniem i nie zawsze przychodzi z łatwością, to jest to niekiedy bardzo ważny krok na drodze do wyleczenia i pozbycia się objawów zaburzeń i chorób psychicznych.
Psychiatra zajmuje się m.in.:
- depresją,
- nerwicami,
- schizofrenią,
- zaburzeniami odżywiania,
- chorobą afektywną dwubiegunową.
Jeśli zauważasz u siebie niepokojące zmiany nastroju, trudności w funkcjonowaniu, trwałą obecność lęku i niepokoju lub smutku i poczucia odosobnienia, wizyta u psychiatry będzie dobrą decyzją.
Gdzie szukać rzetelnej pomocy psychoterapeutycznej?
Nie jest tajemnicą, że proszenie o pomoc, zwłaszcza w problemach natury psychicznej może być trudne. Jednak słuszność tego kroku, przeważa nad wszelkimi obawami. Jeśli jesteś zdecydowany i zdeterminowany do podjęcia leczenia lub terapii, musisz pamiętać o kilku zasadach.
Przede wszystkim zweryfikuj, czy specjalista, do którego się wybierasz posiada odpowiednie kompetencje i uprawnienia. Dodatkowo możesz zasięgnąć opinii innych pacjentów.
Jeśli szukasz pomocy psychoterapeutycznej w Łodzi lub online, zapraszamy do Łódzkiego Studia Terapii. Nasz zespół to wykwalifikowani terapeuci, którzy pomogą Ci przepracować trudności i problemy.