Aneta Samborska-Famulska
Psychoterapeuta, trener, coach
Jest pedagogiem (5-letnie studia magisterskie na Uniwersytecie Łódzkim, Wydział Nauk o Wychowaniu) coachem (Podyplomowe Studia Coachingu z elementami psychologii SWPS w Warszawie), psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w trakcie 4-letniego całościowego szkolenia psychoterapii poznawczo-behawioralnej (Akademia Motywacji i Edukacji w Warszawie). Ponadto od 8 lat jest wykładowcą akademickim na Wydziale Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Prowadzi także warsztaty rozwoju osobistego z zakresu life i business coachingu w następujących obszarach:
- odkrywania i rozwijania talentów i mocnych stron
- rozwijania pewności siebie i budowania poczucia własnej wartości
- asertywności i dbania o własne granice
- wyznaczania kierunku kariery
- radzenia sobie z syndromem wypalenia zawodowego
- budowania odporności na stres i radzenia sobie ze stresem
- rozwiązywania trudnych sytuacji czy konfliktów w pracy, rodzinie, związku
- pokonywania trudności w komunikacji i sięganiem po efektywne i nieprzemocowe style komunikacji
- odkrywania pasji i zainteresowań
Ukończyła kurs MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction / Redukcja Stresu Oparta na Uważności.
Dzięki temu, w swojej pracy terapeutycznej i coachingowej, stosuje techniki mindfullness, które przynoszą bardzo dobre efekty terapeutyczne, min. takie jak
- większa energia i entuzjazm w życiu
- większa zdolność umiejętności relaksowania się
- poprawa samooceny
- zmniejszenie poziomu/nasilenia bólu i zwiększenie zdolności do radzenia sobie z chronicznym bólem
- umiejętności radzenia sobie bardziej efektywnie w sytuacjach stresowych zarówno krótko- jak i długotrwałych.
Jest również wielką miłośniczką psychoterapii CBT 3 fali, szczególnie ACT-u (Terapia Akceptacji i Zaangażowania). Dzięki ukończonemu szkoleniu z tego nurtu, wprowadza elementy terapii akceptacji i zaangażowania do pracy z pacjentami.
Obszary jej specjalizacji to: zaburzenia depresyjne, bezsenność, zaburzenia lękowe, napady paniki, fobia społeczna, lęk uogólniony, kryzys życiowy, żałoba, stany obniżonego nastroju, problemy z regulacją emocji, nadmierny stres, wypalenie zawodowe, trudności w budowaniu satysfakcjonujących relacji w życiu rodzinnym i zawodowym.
W pracy z pacjentami stara się tworzyć komfortowe warunki do wspólnej podróży, jaką jest proces psychoterapeutyczny czy coachingowy.
W tej niezwykłej, pełnej nieoczekiwanych zwrotów, zaskakujących sytuacji, ciekawych odkryć podróży jaką jest psychoterapia, jest towarzyszem, przewodnikiem, pomocną dłonią. Nie sędzią, wyrocznią czy nauczycielem, który ocenia czy nakazuje.
W pracy psychoterapeutycznej opiera się na założeniu, że każdy człowiek, nawet w sytuacji dużego kryzysu, posiada wewnętrzne zasoby, umiejętności, które odpowiednio wydobyte i podświetlone, pomogą mu w odbudowaniu szczęśliwego, radosnego życia w pełnym dobrostanie.
Uważa, że zaufanie, wzajemny szacunek i uważność na potrzeby pacjenta, to podstawa udanej współpracy.
Swoją prace poddaje regularnej superwizji. Ciągle doskonali swój warsztat pracy, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach z zakresu psychoterapii czy coachingu.